Na čo si dať pozor na bicykli v lete?
Leto je najlepším ročným obdobím, ktoré doslova láka ľudí na cyklistické výlety nielen po okolí, ale aj na zdolávanie dlhších trás. Jazda na bicykli je skvelá zábava, ale nezabúdajte, že počas letných výletov môžu číhať rôzne riziká, ktoré môžu pokaziť zážitok zo skvelej jazdy.
Na čo by ste si teda mali dávať pozor pri jazde v letných mesiacoch, najmä ak máte so sebou deti?
Přehřátí a dehydratace
V lete, najmä ak je naozaj horúco, je dôležité dostatočne piť a chrániť sa pred priamym slnečným žiarením. Myslite na to aj pri jazde na bicykli. Ak sa teploty pohybujú okolo tridsiatky, vždy si vyberajte trasy, ktoré vás nevedú po rozpálených cestách. Môžete jazdiť v údolí popri rieke, v lese alebo si ísť zaplávať na bicykli.
Uistite sa, že dieťa dostatočne pije. Počas fyzickej aktivity musí byť príjem tekutín výrazne vyšší ako v pokoji. Ak sa chystáte na kratšiu cyklotúru, začnite skoro ráno, keď je ešte chladno. S postupujúcim dňom, a najmä večer, je zem najteplejšia. Po jazde môžete deťom dopriať detský iontový nápoj alebo vodu osladenú glukoperou, ktorá im dodá energiu. Vždy so sebou noste náhradnú fľašu s vodou a dopĺňajte ju na vhodných miestach počas cesty.
Doplniť energiu
Počas letných jázd na bicykli si robte častejšie prestávky. Vždy vyhľadajte tienisté miesto na odpočinok, ale vyhýbajte sa miestam, kde môže fúkať príliš silný vietor. Aj v lete sa môžete v prepotenom drese prevetrať.
Dopĺňajte energiu vhodnými potravinami a nápojmi. Ideálne je napríklad šťavnaté ovocie, rôzne energetické tyčinky s müsli, orieškami alebo sušeným ovocím, energetické gély a studená voda. Tradičné sladkosti (cukríky, čokoláda, lízanky), ktoré sa pri vysokých teplotách môžu roztopiť, a sladké nápoje, ktoré neuhasia smäd, rozhodne nie sú vhodné.
S sebou mějte svačinu, tu je nejlepší uložit do termoobalu. I tak se vyhněte šunkám, sendvičům a bagetám s majonézou a dalším potravinám, náchylným na změnu teploty. Mohlo by dojít k jejich rychlému zkažení.
Pozor na slnko
Ani na kole nezapomínejte na dostatečnou ochranu před slunečními paprsky. Samozřejmostí by mělo být použití opalovacího krému (minimálně faktor 50), slunečních brýlí a šátku nebo kšiltovky pro chvíle, kdy o odpočinkové pauze odložíte helmy. Ideální je naplánovat si pauzu v čase, kdy slunce nejvíce pálí, tedy cca od 12 do 15 hodin.
Nezabudnite tiež, že teplota cesty je oveľa vyššia ako teplota okolitej krajiny. Horúci asfaltový povrch môže v horúcich letných dňoch spôsobiť dokonca popáleniny.
Kvalita ovzdušia
Dávajte pozor na kvalitu ovzdušia. V niektorých oblastiach môže dôjsť k zvýšenému znečisteniu ovzdušia, najmä v lete, a to najmä v mestských oblastiach. Pri plánovaní cyklistickej trasy preto majte tento faktor na pamäti a plánujte výlety v oblastiach s lepšou kvalitou ovzdušia.
Nech už sa v lete rozhodnete vyraziť kamkoľvek, nezabudnite, že v lete na bicykel sadá viac cyklistov ako kedykoľvek predtým. Buďte preto opatrní nielen na cyklotrasách, ale aj na cestách. Vždy dodržiavajte dopravné predpisy, jazdite bezpečnou rýchlosťou a dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť. Nezabudnite, že niektoré cyklistické chodníky sú určené aj pre chodcov, preto buďte ohľaduplní nielen k sebe, ale aj k ostatným.